O projekte

V Roku kňazov sa skupina nadšencov z Veľkého Šariša v spolupráci s miestnymi duchovnými pustila do prípravy divadelného predstavenia, ktoré by bolo posolstvom o Božej láske a neodmysliteľnej, ale i náročnej úlohe kňaza v Cirkvi, a ktoré by zároveň ponúklo možnosť tvorivo sa zaangažovať v spoločnom dielku čo najväčšiemu počtu farníkov. Námetom a inšpiráciou pre divadelný príbeh sa stal život patróna všetkých kňazov – sv. Jána Mária Vianneyho.

 

Viacerí umelci, ktorí pôsobia vo Veľkom Šariši, sa rozhodli pridať ruku k dielu a stali sa tak garantmi pre hudbu, spev a tanec – ďalšie súčasti pripravovaného predstavenia. Len s ich spoluprácou mohlo vznikať dielko „Farár z (M)ARSU“, ktoré má ambíciu stať sa muzikálovým predstavením.

 

Odvážnym pokusom bolo nakrútiť vlastný autorský filmík, ktorý má byť ako videoprezentácia súčasťou celého predstavenia – akoby filmová paralela príbehu odohrávajúceho sa na divadelnej scéne.

 

V predstavení účinkuje vyše 50 hercov, spevákov a tanečníkov, v sprievodnom filme približne 20 ďalších hercov. Účinkujúci, ktorí sa do projektu zapojili, sú ochotníci od 6 do 65 rokov z Veľkého Šariša, Kanaša, Prešova a z Košíc. Autorský tím je zložený z amatérskych nadšencov, poloprofesionálov, kňazov, ale i skutočných odborníkov v oblasti hudby, tanca, divadla a filmu.

 

Premiéra predstavenia Farár z (M)ARSU bola uvedená v nedeľu 6. júna 2010 v kine SCALA v Prešove. Ďalšie predstavenia by sme radi odohrali v nasledujúcich mesiacoch v rámci celého Slovenska.